Pokládka zámkové a skladebné dlažby
Zámková a skladebná dlažba se hodí na specifické plochy vystavené přiměřené zátěži.
Před výběrem dlažby a její pokládkou je třeba zvážit, jakému zatížení bude vystavena, jaký budeobecně způsob užívání a také intenzita používání. Zapomenout se nesmí ani na charakter podloží.
Při pokládání se začíná v pravoúhlém rohu (kontrola je možná pomocí natažené šňůry), pokud možno od nejnižšího místa plochy. Dlažební kameny a desky se pokládají ve směru od sebe tak, že je možno na ně ihned stoupnout. Dlažby klademe vždy se spárou 3-5 mm. Předejdeme tak možnému štípání hran a rohů v průběhu pokládky, při užívání plochy a po vyplnění spár vhodným separačním materiálem je umožněno pružné chování dlažebního krytu a správný přenos zatěžovacích sil.
Dbáme na rovnoměrné linie spár a kontrolujeme vydlážděný úsek minimálně každé 2 až 3 metry pomocí šňůry nebo rovné latě. Nedoporučujeme pokládat dlažby po ucelených vrstvách z jedné palety, ale pokud možno z více palet a vrstev najednou. Předejde se tak tvorbě barevných shluků, hnízd a přechodů a výsledek bude působit přirozeně.
Nedoporučujeme pokládat dlažební kameny s viditelnými vadami. Důležité je také spádování plochy, a to minimálně 2% v příčném a 0,5% v podélném směru, což zajistí odvodnění plochy tak, že zabudované výrobky nebudou nikde dlouhodobě pod vlivem vysoké vlhkosti. Vlhkost způsobuje výrazné změny v odstínu barvy dlažby a tvorbu výkvětů. Dlažební kameny je třeba pokládat na výšku přibližně o 5 až 10mm výše, než je konečná výška plochy, protože finálním zhutněním dojde k poklesu kladecí vrstvy.
Betonové dlažby klademe se spárou 3 - 5mm, která se zcela vyplní spárovacím křemičitým pískem. Po odmetení přebytečného písku se obousměrně zhutní celá plocha a poté se dosype písek do spár.